Büyük Laflar

Burçin Başar

12 Ekim - 11 Kasım 2023

Söylediklerimiz, duyduklarımız, içeridekiler ve dışarıdakiler, dört tarafımızı çeviren cümleler... Kocaman kocaman laflar, kelimeler… kelimeler… Kim daha büyük konuşursa onun haklı-doğruymuş gibi bütün hayatımızı sarmalayan kocaman egolar, konuşma eyleminin tatmin güdüsüne ne zaman dönüştüğünü anlayamadığımız zamanlar...

 

Bireyin toplumda yer edinme arayışıyla beraber kimlik meselelerini, toplumsal şiddeti ve bellek ile politik olanın iç içe geçmişliğini sanatının pratiği haline getiren Başar, bu sergisinde insan konuşmalarının, cümlelerinin ve jestlerinin inceliklerini gözlemleyerek ironik bir bakışla ''anlam blokajı''nı aşmaya çalışmayı düşünsel olarak araştırırken her bir resminin bir cümle, gösterge, kendi içinde bir aforizma olma durumunu irdeliyor. Kelimelerin dünyalar ve kişiler arasında hem bir geçiş yolu hem de bir engel olabileceği bağlantısını ve yüzleşmesini sorgulamayı hedefleyen sanatçı daha önceki çalışmalarının da devamı olarak işlerinde doğayı inceleyerek, gözlemleyerek kavrama yolunu referans alıyor.

 

Çalışma pratiğine eskizlerle başlayan Başar, bu son sergisinde kendi deyimiyle ''mutfağının'' kapılarını izleyiciye açıyor. Defterlerinden referans aldığı çizim ve yazılarıyla galeri duvarlarına müdahalede bulunan sanatçı, defterlerini sergisine direkt olarak dahil ediyor ve galeri mekanının tamamını defterleri olarak tasarlıyor. Yarattığı atmosferde çalışma disiplinini, kendisi için aldığı notları, çizimleri ve resimlerini ''Büyük Laflar” adı altında izleyiciyle buluşturuyor.

 

Burçin Başar’ın “Büyük Laflar” sergisi 12 Ekim – 11 Kasım tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.

Gözler İçin Tuzaklar

Tuval üzerine karışık teknik, 150 x 160 cm

Umutlu Bir Şekilde Kırılgan

Tuval üzerine yağlıboya, 110 x 150 cm

Gözler İçin Tuzaklar

Tuval üzerine karışık teknik, 150 x 160 cm

Ben, Sen, O…

Tuval üzerine yağlıboya, 116 x 90 cm

Garip Yerlere Git!

Tuval üzerine yağlıboya, 100 x 130 cm

Sessizce Bak!

Tuval üzerine yağlıboya, 80 x 125 cm

Gece Geç Saatlerde

Tuval üzerine karışık teknik, 124,5 x 149,5 cm

Tuhaf Şeyler Yap!

Tuval üzerine yağlıboya, 105 x 180 cm

Optimistler

Tuval üzerine yağlıboya, 150 x 190 cm

Paradoks

Tuval üzerine yağlıboya, 145 x 205 cm