Ey Kutsal Basitlik

Ansen, Burak Dak, Doğu Özgün, Gökhan Gökseven, Metin Alper Kurt, Murat Palta, Tayfun Gülnar

07 Eylül - 07 Ekim 2023

x-ist sanatçılarından Ansen, Burak Dak, Doğu Özgün, Gökhan Gökseven, Metin Alper Kurt, Murat Palta ve Tayfun Gülnar’ın yer aldığı “Ey Kutsal Basitlik” başlıklı karma sergi Apollonik ve Diyonizyak söylemleri temellendiren dualite kavramı üzerinde durarak zıtlık kavramına sanatçıların gözünden bakış atmamızı sağlıyor.

 

“Göthe der ki; ‘Unutmayın tüm bunlar bir zıtlıktan meydana geldi. Yokluk ve varlık zıtlığı, hareketsizlik ve hareket zıtlığı... Bu bağlamda tüm zıtlıklar var oluşu meydana getiren birer anahtardır. Zıtlıklar sayesinde boşlukta formsuz halde salınan enerji somut forma dönüşü deneyim haline geldi. Bu sayede tanrı kendini deneyimleyebildi ve bir evren filizlenebildi.’

Cehennem olmayınca cennet bile normalleşir belki bir arafa dönüşür. Adem ve Havva tüm elmaları tüketebilir artık kendi sıkıcı araflarında. Apollon’daki “kendini bil” deyişi, Dionysos ile tam tersine dönüşür böylece: “kendini unut” der Dionysos. Her Apollonik dinamik Diyonizyak bir cevap bulur, böylelikle nötralizasyona uğrar. Nötralizasyonu bozmak için de Apollon yeni bir ilerleme yapmak durumundadır, bu devinim tekrar ve tekrar devam eder... Apollon kültür için bir adım atar Dionysos muzipçe tam yanına gelir. Apollon inatla bir adım daha atar ve cevabını bulur; kültür böyle ilerler. Yoksa her şey entropi tandanslıdır ve bu tandansı bozmanın tek yolu zıtlıkla var etmektir. Bundandır ki aynı olan bizi rahat bırakır, ama bizi üretken yapan zıtlıklardır.”

 

Küratörlüğünü Banu Seyhan’ın, asistan küratörlüğünü Beren Boran’ın üstlendiği “Ey Kutsal Basitlik” başlıklı karma sergi 7 Eylül – 7 Ekim tarihleri arasında tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.

TWINS OF FATES

Diasec, 180 x 90 cm, Diptik, Her biri 90 x 90 cm

Manik ve Depresif

Kâğıt üzerine, kurşun kalem, toz pastel, 25 x 70 cm, Diptik, Her biri 25 x 35 cm

Tanımsız A (Erkek) ve Tanımsız B (Kadın)

Kağıt üzerine toz pastel, guaj, kurşun kalem, kuru boya, suluboya, 50 x 50 cm, Diptik, Her biri 50 x 25 cm

Immovable & Unstoppable

Tonlu kağıt üzerine mürekkep, kuru boya, grafit , kömür ve guaj, 42 x 60 cm, Diptik, Her biri 42 x 30 cm

Gün ve Gece

Tuval üzerine yağlıboya, 100 x 170, Diptik, 102 x 172 çerçeveli

Barbenheimer

Mono Print, Elle müdahale edilmiş çerçeve, Çerçeveli 160 x 220 cm, Diptik, Her biri 160 x 110 cm

İsimsiz

Mermer, 80 x 32 x 24 cm

İsimsiz

Mermer, 12.5 x 74 x 39 cm

İlkbahar İçin Ön Çalışmalar II

Tuval üzerine yağlıboya, 36.5 x 102, Diptik, Her biri 36.5 x 51 cm