Gods, Monsters and Men

Murat Palta

01 Şubat - 03 Mart 2018

Murat Palta’nın x-ist’te gerçekleşecek olan ikinci kişisel sergisi “Gods, Monster & Men”, 1 Şubat - 3 Mart 2018 tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

Özellikle klasik minyatür formu ile popüler kültür öğelerini kendine özgü bir tarzla buluşturan Murat Palta, x-ist’te gerçekleşecek olan “Gods, Monsters & Men” isimli ikinci kişisel sergisinde bu kez mitolojinin tanrı, insan ve canavarları anlatım şekline odaklanıyor. Mitolojinin güçlü sembolizmini özgün ve esprili diliyle yorumlayan sanatçı, bugün varlıklarını hala sürdüren karakterleri sergisinde bir araya getiriyor.

Gerek x-ist, gerekse de Rusya ve Fransa’da gerçekleşmiş olan öncül sergilerinde edebiyat ve sinema kültlerine odaklanan Murat Palta, "Gods, Monsters & Men" sergisinde yönünü mitolojinin tasvir biçimine çeviriyor. Tüm karakterlerin farklı yerlerde de olsa aynı zaman ve aynı dünyanın içinde yaşamını sürdürüyor oluşuna odaklanan sanatçı, “Günümüzde yaşanan ya da yaşanması muhtemel olaylarda tanrıların, insanların ve yaratıkların rolleri nelerdir, neler olabilir?” sorusunun cevabını arıyor. Geleneksel sanatın sınırlarını genişletirken, popüler kültürün tüm absürt detaylarını koyu bir mizah anlayışıyla çalışmalarında kullanan sanatçı, farklı teknikler ve malzemelerle gerçekleştirdiği üretimiyle izleyici karşısına çıkıyor. Minyatürün tekil bir yüzeyde çoklu sahneleme fikrine dayalı yapısını üç boyutlu çalışmalara aktararak yarattığı suni derinlik algısı üzerinden sorgulayan Murat Palta; dokuma el halısı, kağıt ve MDF üzerine karışık teknik, duvar heykeli, video animasyon gibi çeşitliliği olan bir seçkiyle takipçilerini şaşırtacak.

He-Man

Ahşap üzerine akrilik mürekkep,

On Leather Steeds They Ride

Kraft kağıdı üzerine karışık teknik, 80 x 160 cm, 2018

The Untamed Lands

Fine art kağıt üzerine mono baskı, 75 x 100 cm, 2018

Cosmos without Hatred

Kağıt üzerine karışık teknik, 52.5 x 41.5 cm, 2018 Mercan Dede ile işbirliğiyle

We Sail Through Endless Skies

Kraft kağıdı üzerine karışık teknik, 150 x 82 cm, 2018

No One

Charles Emir Richards ile ortak c¸alıs¸ma Video full HD, stereo 3’35’’, 2017

Mother Earth is Pregnant for the Third Time

Poliyester üzeri akrilik mürekkep, 150 x 125 x 45 cm, 2018

Mortal Kombat

Video full HD, stereo 1'2’’, 2018