LIFE IN PLASTIC

Sayna Soleimanpour

16 Nisan - 18 Mayıs 2024

Sayna Soleimanpour’un “Life in Plastic” başlıklı ilk kişisel sergisi 16 Nisan - 18 Mayıs 2024 tarihleri arasında x-ist’te gerçekleşiyor!

Soleimanpour’un 2021 yılında “You can be anything - if we let” başlıklı işiyle başlattığı “Life in Plastic” serisinin devamı niteliğindeki bu sergide sanatçı “Yaşadığım hayat plastik mi?”, “Gerçekten mutlu muyum?”, “Bu cümleleri neden seçtim?”, “Tercihlerimin ne kadarı bana ait?”, “Ben olmak ne demek?”, “Anılarım gerçek mi?”, “Rüyada mıyım?” sorularını kendine yöneltiyor. Sanatçı ayrıca plastik üzerinden kız çocuklarının küçük yaşlardan beri beyinlerine kodlanan toplumsal normlar ve politik stratejilerin sosyolojik etkilerini şahsi gözlemleriyle sunuyor ve plastiği aktivist bir pencereden, kendi bilincinin uyanış yolculuğundan yola çıkarak hem meta hem de metafor bağlamında sorguluyor.

 

“Toplumsal tanımları, kuralları kim, ne zaman, ne için kurguladı? Hareketlerimiz, kararlarımız özgür irademizin birer sonucu mu yoksa fark etmediğimiz, bizden beklenenleri yaptığımız bir manipülasyonun mu içindeyiz? Zihnimizde yarattığımız soyut bir kutunun içindeyiz belki de... Sayna Soleimanpour’un Life in Plastic sergisinde galerinin girişinde ziyaretçilerin de içine girebileceği, sanki her daim ısrarla bekleyen dev bir “biçilen roller” kutusu karşılıyor bizleri. Anne, baba, birilerinin başarılı çocuğu, arkadaşı, eşi, sevgilisi, sanatçı, işçi, beyaz yakalı, ünlü, sporcu... Toplumun bize biçtiği rolleri, rollerimize biçtiği davranış kodlarını kurulu birer oyuncak bebek gibi oynadığımız birer kutudayız. Bu sergide kutudan sanatçı ile beraber çıkmak bizim elimizde... Mavi hapı mı seçeceğiz yoksa kırmızı hapı mı?

 

(...)“Yandım, piştim. Ölmeden önce öldüm. Varoluşuma dair her şeyi kucaklamam gerektiğini öğrendim. Ve sonra...Yeniden doğdum.”

 

Peki ya sen, buna cesaret etmeye hazır mısın?”

 

-Irmak Özer’in yazdığı sergi metninden alıntı.

 

Sergi, 16 Nisan - 18 Mayıs 2024 tarihleri arasında salıdan cumartesiye 11.00 ile 19.00 saatleri arasında x-ist’in Karaköy’de yer alan mekanında görülebilir.

Pişmek için yanmak gerek

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 45,5 x 65 cm

Lilith ve Havva

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 180 x 120 cm

Maske

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 120 x 159 cm

Sayna'nın Ölümü

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 120 x 171 cm

Yaratıcının Odası

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 179 x 120 cm

Hamdım Yandım Piştim I

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 152 x 120 cm

Hamdım Yandım Piştim II

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 155 x 120 cm

Metamorfoz

Diasec, C-Print, 5 + 1 AP, 120 x 171 cm