Lucy in the Sky with Diamonds

Dolce Paganne, Merve Atılgan, Tuba Şamlı Atilla

21 Aralık - 20 Ocak 2023

x-ist, 21 Aralık – 20 Ocak tarihleri arasında üç sanatçı; Dolce Paganne, Merve Atılgan ve Tuba Şamlı Atilla’nın yer aldıkları, sergi fikri Büşra Soydemir’e ait olan “Lucy in The Sky With Diamonds” başlıklı tematik sergiye ev sahipliği yapıyor.

 

Buna göre “The Beatles”ın psikadelik şarkısı “Lucy in the Sky with Diamonds”tan esinle üretimlerini gerçekleştiren sanatçılar şarkının yarattığı transandantal atmosferden hareketle izleyiciyi kendi mistik evrenlerine misafir ediyorlar.

 

Sergiye ilham olan bu şarkının hikayesi, grubun gitaristi ve vokalisti John Lennon’ın oğlu Julian’ın yaptığı bir resmi babasına göstermesiyle başlar. Julian, çizdiği bol yıldızlı gökyüzü resmini anaokulundan arkadaşı Lucy’ye ithaf ederek babasına “Lucy in the Sky with Diamonds” olarak sunmuştur. Çocukların hayal dünyasından seslenen sözlerle kurgulanan şarkının ortaya çıkardığı halüsinojenik manzara sebebiyle baş harflerinin dizgesi olan LSD’ye (lysergic acid diethylamide) yazıldığı rivayet edilse de Lennon ve diğer Beatles üyelerine göre sözler bağımsız olarak ortaya çıkmış ve büyük ölçüde Lewis Carroll'un “Alice Harikalar Diyarında” adlı romanının edebi tarzından ve soyut anlam yapısından türetilmiştir.

 

Dolce Paganne

 

İstanbul doğumlu Dolce Paganne mahlaslı sanatçı Ceren Aksungur 2008’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. Royal Academy of Fine Arts, Antwerp’te yüksek lisans programını üstün başarıyla (magna cum laude) tamamladı. Çalışmaları Brüksel’deki Modern Sanatlar Müzesi BOZAR, Haven Gallery (NY, ABD), Outre (Melbourne, Avustralya), New York Times Meydanı dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda galeri, kültür merkezi ve açık hava sanat etkinliklerinde sergilendi. Universal Studios'a M.Night Shyamalan'ın "Old" filmi için yaptığı çalışmayla, beş diğer sanatçıyla birlikte, Cynopsis Medya "en iyi influencer reklam kampanyası" dalında ödül aldı. Sanatçı çalışmalarını İstanbul'daki atölyesinde sürdürmektedir.

 

Merve Atılgan

 

İstanbul doğumlu illüstratör, animatör ve multi-disipliner sanatçı Merve Atılgan, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film-Animasyon Bölümü'nden birincilikle mezun olduktan sonra illüstrasyon ve çocuk kitaplarına yoğunlaştı. 2017 senesinde illüstrasyonlarını, konsept ve karakter tasarımlarını yapmış olduğu Akbank caz festivali "Cazdan Filmler" projesi Stevie Awards'da "Best Use Of Instagram" kategorisinde Bronz ödül kazanmıştır. Yine aynı sene, İngiltere'de düzenlenen Cheltenham illüstrasyon ödüllerinde, "Maskeli Yetişkinler Müzesi" işiyle ödül aldı. Atılgan, dünyada ve Türkiye'de yayımlanan birçok çocuk kitabı için illüstrasyonlar üretmiş ve ödüller kazanmıştır. Sanatçının "Can Çocuk" tarafından basılan hem yazarı hem çizeri olduğu resimli kitabı "Derin Orman" Sırbistan’da Illustrofest'e seçilmesinin akabinde Belgrad’da sergilenmiş ve ardından Şanghay Golden Pinwheel Young Illustrators ödüllerinde finalistliğe layık görülerek Şanghay çocuk kitabı fuarında gösterime sunulmuştur. Atılgan, yurtiçi ve yurtdışındaki yayınevleri, dergiler ve sergiler için üretimlerini ve kişisel çalışmalarını atölyesinde gerçekleştirmektedir.

 

Tuba Şamlı Atilla

 

Ankara doğumlu sanatçı Tuba Şamlı Atilla, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nün ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılından itibaren uluslararası reklam ajanslarında sanat yönetmenliği ve yaratıcı yönetmenlik yaptı, halen yapmaya devam ediyor. Bilinen pek çok markanın hatırlanan reklam kampanyalarının yaratıcı işlerine imza attı. Reklamcılık hayatıyla eş zamanlı, serbest tasarımcı, illüstratör, oyuncak tasarımcısı ve yazar olarak üretim hayatına devam ediyor. Çocuk ve gençlik edebiyatında yazıp resimlediği sekiz kitap arasında Redhouse Kidz Yayınları’ndan “Tepedeki Göz”, Artemis Çocuk’tan “Cici” serisi, Meav Yayıncılık’tan “Bilge ve Zaman Makinesi- Yadigâr” ve “Bilge ve Zaman Makinesi-Yaren” yer almaktadır.

Gat | Catha edulis

Hahnemühle kağıt üzerine rapido kalem, 70 x 50 cm

Çarkıfelek | Passiflora

Hahnemühle kağıt üzerine rapido kalem, 70 x 50 cm

Haşhaş | Papaver somniferum

Hahnemühle kağıt üzerine rapido kalem, 70 x 50 cm

Sinek Mantarı | Amanita muscaria

Hahnemühle kağıt üzerine rapido kalem, 70 x 50 cm

Salvia divinorum

Hahnemühle kağıt üzerine rapido kalem, 70 x 50 cm

Kava Kava | Piper methysticum

Hahnemühle kağıt üzerine rapido kalem, 70 x 50 cm

Yeni Çağın Tarikatı

Dijital/ Karışık teknik, Hahnemühle kağıt üzerine sanatsal baskı, 100 x 100 cm

Lucy Gökyüzünde

Dijital/ Karışık teknik, Hahnemühle kağıt üzerine sanatsal baskı, 100 x 66,6 cm

Değişen Sular

Dijital/ Karışık teknik, Hahnemühle kağıt üzerine sanatsal baskı, 100 x 100 cm

Lilyumların Dans Partisi

Dijital/ Karışık teknik, Hahnemühle kağıt üzerine sanatsal baskı, 100 x 100 cm

Woodstuck Çiçek Festivali

Dijital/ Karışık teknik, Hahnemühle kağıt üzerine sanatsal baskı, 100 x 143 cm

Sermest

Kağıt üzerine karışık teknik, 56 x 77 cm

Horasis

Fine Art dijital baskı üzerine elle müdahale (akrilik, ekolin ve pastel), 70 x 50 cm

Anahtar

Fine Art dijital baskı üzerine elle müdahale (pastel), 70 x 50 cm

La Loba, çöl ve vaha

Kağıt üzerine karışık teknik, 57 x 76 cm

Nut ve gece denizi yolculuğu

Fine Art dijital baskı üzerine elle müdahale (akrilik ve pastel), 70 x 60 cm

Dokumacılar

Fine Art dijital baskı üzerine elle müdahale (pastel), 70 x 60 cm

Wombiverse

Fine Art dijital baskı üzerine elle müdahale (akrilik, ekolin ve pastel), 70 x 50 cm