Takma Bıyık

Doğu Özgün

17 Mayıs - 24 Haziran 2023

“Takma Bıyık” hem otoriter rejimlerden hem de korkuların yönettiği çaresizlikten kendini korumak için bazen uzaklara gider, bazen boyun eğer veya baş etmek için diş sıkar; şiddete boyun eğmenin onu kabul etmek anlamına gelmediğini hatırlatır.

 

Doğu Özgün’ün x-ist’te gerçekleşecek ilk kişisel sergisine ismini veren Takma Bıyık, izleyicinin odağını otoriter rejimlerin toplumda yarattığı deformasyonda toplar. “Takma Bıyık” parçası olduğu toplumu yetişkin taklidi yapan çocuk metaforuyla resmeder. Bu bağlamda Takma Bıyık anıtsallaşan zehirli seslerin büyüsünden uyanmak için izleyiciyi daha derine, yüzleşmekten kaçındığı keşiflere davet eder; yetişkin ve güçlü maskelerimizi bir anlığına geride bırakabileceğimiz güvenli bir alan yaratmayı amaçlar.

 

Sergi, toplumun çoğunlukçu gaddarlığına temas eder. İnsanlar konuştukları/ içselleştirdikleri şiddet dolu dilin yasalarından nasıl kurtulur, şiddetin dili tüm organizmayı sardığında zerrenin baş etme yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevaplar arar. Takma Bıyık sahip çıkmakta zorlandığımız anılarımızın/parçalarımızın suçlusuyla ilgilenmez; sesini yükseltmeye cesaret eden, susmayı güvenli bulan ve konuşmayı yasaklayanın birbirine dolanmış kaderlerini okumayı, anlamayı dener ve kötülüğü yaratan düğümlere, yalanların labirentlerine, başkasını suçlamanın yalnızlığına odaklanır.

 

Doğu Özgün’ün otorite-birey ilişkisini temel alan eserlerinin yer aldığı sergisi “Takma Bıyık” 17 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında x-ist’te görülebilir.

Müdârâ

Tuval üzerine yağlıboya, 80 x 80 cm

Ninniler

Tuval üzerine yağlıboya, 90 x 90 cm

Leaning Leaning

Tuval üzerine yağlıboya, 68 x 84,5 cm

Cezalı

Tuval üzerine yağlıboya, 73 x 58

Değersizler III

Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 50 cm

Değersizler II

Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 50 cm

Çıkış

Tuval üzerine yağlıboya, 54 x 72 cm

Ozmofobi

Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 50 cm

Aidiyetsiz

Tuval üzerine yağlıboya, 50 x 50 cm

Değersizler I

Tuval üzerine yağlıboya, 50 x 60 cm

Öfke

Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 60 cm

Takma Bıyık

Buluntu nesne üzerine yağlıboya, 11 x 27 cm

Cornucopia

Kağıt üzerine yağlıboya, müze camı, demir, laminant, 83 x 83

Değersizler IV

Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 50 cm

İntikam

Tuval üzerine yağlıboya, 60 x 45 cm

Ninniler

1 saat loop, 60 saniye, 30fps, 16:09

Sabotaj 1

Ahşap, Akrilik Boya, 121 x 32 x 6 cm, 3+1 AP