The Flood

Emin Mete Erdoğan

07 Mart - 07 Nisan 2018

Emin Mete Erdoğan’ın üçüncü kişisel sergisi “The Flood”, 7 Mart - 7 Nisan 2018 tarihleri arasında x-ist’te izleyiciyle buluşuyor.

x-ist’teki ilk kişisel sergisinde distopik bir dünya tasvirinde, organik ve inorganik formları kağıt, alüminyum ve tuval gibi zeminlerde buluşturan Emin Mete Erdoğan, x-ist’te gerçekleşecek ikinci kişisel sergisindeyse, "Nuh Tufanı günümüzde yaşansa nasıl bir manzara ile karşılaşırdık?" sorusuna hazırladığı alternatif yanıtlarla izleyici karşısına çıkıyor.

Nuh Tufanı’nın içinde hem bir yok oluş, hem de yeni bir başlangıç barındırmasından etkilenen sanatçı, insanlık tarihi boyunca yazılı anlatımın Sümerlerden, Mısırlılara; Babil'den Semavi dinlere kadar iki bin farklı coğrafyada ve zaman diliminde rastlanıyor olmasını ortak bir insanlık tarihi hikayesi olarak değerlendiriyor. Küresel ısınma ve yükselen okyanus seviyesi ile dünyadaki tüm canlılar olarak Nuh Tufanı benzeri bir kıyamet öncesi senaryosunun tam ortasında olduğumuzu ve bunu paylaştığımızı düşünen sanatçı, geçmişten bir anlatı olarak Nuh Tufanı’nı yorumlarken aslında bugünün dünyasını da tasvir ediyor. Farklı malzemeleri üretim sürecine dahil eden sanatçı, tuval, alüminyum, kağıt üzerine akrilik ve mürekkebin yanı sıra polyester döküm heykel ve rölyeflerini de ilk kez “The Flood” başlıklı sergisinde izleyiciyle paylaşıyor olacak.

“Bu seride genel olarak merkezde yer alan insan figürlerine ya da insan aklının temsili olarak kullandığım eşkenar üçgenlerden oluşan küre şeklindeki yapıya doğru hareket eden hayvan sürülerini görüyoruz. Bu kompozisyon seçimi insanın kendisini, kozmosun tam ortasında konumlandırmasına ve tüm Dünya'nın üzerindeki canlıların kaderini elinde tutma yanılgısına işaret ediyor.”

-Emin Mete Erdoğan   

Follow the Water III

Kağıt üzerine akrilik mürekkep, 81x151.5 cm, 2018

Beautiful Sadness II

Polyester üzerine akrilik heykel, Ø90, h:30 cm, 2018

Three and Half Billion Years After the Abiyogenesis III

Polyester döküm akrilik rölyef, 50x50 cm, 2018

Follow the Water IV

Tuval üzerine akrilik mürekkep, Ø250 cm, 2018

Follow the Water II

Alüminyum plaka üzerine akrilik mürekkep, 100 x 145 cm, 2017