Tyrant's Reign and Titan's Slain

Ansen

22 Mart - 15 Nisan 2017

Ansen’in x-ist’teki “Tyrant’s Reign and Titan’s Slain” isimli 8. kişisel sergisi 22 Mart- 15 Nisan 2017 tarihleri arasında görülebilir.

 

Ansen son kişisel sergisi “Tyrant’s Reign and Titan’s Slain” ile geçmiş serilerine yeni bir halka ekliyor.

 

Farklı kavramlarla özdeşleştirilmiş, adalet, düzen, hafıza, hatıra, hatta savaş ve barış gibi olgularla var olmuş, ancak kısa süreli hükümdarlıkları Tanrılar tarafından hezimete uğratılmış bu ‘'yarı tanrılar’dan çağımız dünya düzeninin yeni yarı tanrıları olan ‘’Tiran’’lara değin geçen bir süreç düzleminde Ansen’in daha önceden irdelediği insan ve güç ilişkilerine tekrar bakışına tanık oluyoruz.

 

Böylelikle Tanrıların keyfi hükümlerinden farklı olarak ölümlülük gerçeği ile insanlara yaklaşan, onların tarafında duran ve ayaklanan Titanlara müttefiki insanlar tarafından dahi diz çöktürüldüğü bir dönemin, hasılı yeni bir dünya düzenin yer yer masalsı ve çoğu zaman çağdaş bir yorumla işlenmesi sonucunda karşımıza “Tyrant’s Reign and Titan’s Slain” serisi çıkıyor.

 

Bugün yeni düzenin tahtında artık bizzat Tanrıyı oynayan ölümlüler oturuyor. Toplumların keyfi ve salt güce tapınarak yönetildiği muğlak ancak sonu tahmin edilebilir bir geleceğin hicivli ama karanlık dünyasına dair Ansen’in bir önceki serisi olan Noirland’in siyah-beyaz evreniyle karşılaştırıldığında çok daha renkli bir palet izleyiciye sunuluyor.

 

Ansen çağımızın yeni küresel aktörlerinin ve güç dengelerinin sürekli değiştiği, geçmişin derin ve lekeli izlerinin adeta bir rota olarak takip edildiği günümüzde, Tiranların zamanını ve insanoğlunun ihanetiyle Titanların uğradığı gazabı fırtına öncesi sessizlikteki yeni ittifaklar, sistemi simgeleyen metaforik düzenekler, krallar, başkanlar ve kaypak dengeler üzerine kurulmuş bir hikayeye evirip iç içe işleyerek bu sergide buluşturuyor. 

The War Heads

C-Print, Fuji crystal archive pearl paper, face mount to plexiglass mounted on dibond, 85 x 200 cm, 2017

The Terrarium (Secret Garden)

C-Print, Fuji crystal archive pearl paper, face mount to plexiglass mounted on dibond, 95 x 200 cm, 2017

The New Kingdom

C-Print, Fuji crystal archive pearl paper, face mount to plexiglass mounted on dibond, 90 x 175 cm, 2017

The Bare Hands

C-Print, Fuji crystal archive pearl paper, face mount to plexiglass mounted on dibond, 90 cm x 185 cm, 2017

Naked King

C-Print, Fuji crystal archive pearl paper, face mount to plexiglass mounted on dibond, 88 x 220 cm, 2017

Gargantua (Respect to François Rabelais)

C-Print, Fuji crystal archive pearl paper, face mount to plexiglass mounted on dibond, 95cm x 210cm, 2017

The False Kingdom (Modified History)

C-Print, Fuji crystal archive pearl paper, face mount to plexiglass mounted on dibond, 90 x 210 cm, 2016